Karas stříbřitý východoasijský

Karas stříbřitý východoasijský

(Carassius auratus auratus)

Není to náš původní druh, respektive jedná se o poddruh. Byl do Evropy dovezen z Číny v 17. století Portugalci jako „zlatá rybka“. Postupně se rozšířil jako jezírková okrasná ryba po celé Evropě. Jeho obrovská obliba vyplývá z nenáročnosti na kvalitu prostředí a bezproblémové množení.

Dorůstá 50 cm a je to středněvěká ryba dožívající se 10 let. Zdržuje se v hejnech vodního sloupce. Živí se vším co najde a bez problému přijímá chutná granulová krmiva.

Výtěr probíhá v květnu až v červnu na vodní rostliny ve více dávkách. Jikernačky dospívají okolo 2 roku a plodnost je vysoká až 100 tis. jiker. Zhruba okolo třetího týdne se mladé rybky začnou vybarvovat a barevně se ustáluje až okolo 2 roku. Jen asi 50% potomstva bude barevné. Zlatý karas má mnoho tvarových a barevných variací. U nás jsou známi zlatý karas, citrónový karas, purpurový karas, schubunkin (strakatý karas, spousta lidí si ho často plete s KOI kaprem) a samozřejmě závojnatky různých tvarů a barev.

Chov této rybky v jezírku zcela nenáročný. Je to nejodolnější okrasná ryba co se kvality vody týká. Snáší značné znečištění i nízký obsah kyslíku ve vodě. Všeobecně má karas jednu zvláštnost: při nedostatku kyslíku dokáže štěpit vlastní tuk a z něj získávat kyslík. Při chovu karásků musíme počítat s tím, že se mohou rychle v jezírku přemnožit a jejich počet je pak třeba regulovat. Buď odlovem nebo nasazením dravců. U výběrů dravců postupujte opatrně, aby nakonec nevylovili celou obsádku jezírka.

Hejno karasů stříbřitých a jejich barevné formy karas zlatý, červený, závojnatky, schubunkini působí v rybníčku velmi pěkně a potřebují jen minimum péče.