Lín obecný

Lín obecný

(Tinca tinca)

Je rozšířen po celé Evropě mimo severní části Skotska, severní Skandinávie, západní části Balkánského poloostrova a také na Krymu. U nás se vyskytuje především ve stojatých a mírně tekoucích vodách, údolních nádržích, rybnících, slepých ramenech a zarostlých tůních.

Je to stanovištní ryba zdržující se u dna, spíše plachá a nemá ráda až tolik přímé světlo. Jeho růst není nijak rychlý a v prvním roce života dosahuje asi 10 cm, ve druhém až 20cm, ale přesto dorůstá délky 60 cm a stáří až 20 let.

V nároky na potravu má obdobné jako KOI. Je to všežravec, který se bez problému nechá navyknout na granulovanou potravu.

Lín se vytírá do vodních rostlin a trav. V jezírku mu můžeme pomoc přidáním výtěrových kartáčů. Doba výtěru nastává v červnu a výtěr je v několika dávkách. Potomstvo je velmi malé a při vylíhnutí z jikry má něco okolo 4 mm.

Po karasovi je to další ryba odolávající možnému nízkému obsahu kyslíku ve vodě. Má přídavné dýchání střevem. Odolný i při vysokém obsahu dusíkatých látek ve vodě. Je to oblíbená ryba sportovních rybářů, hojně chovaná v rybnících jako doplňková ryba pro své chutné maso.

V okrasném jezírku ho můžeme vidět ve zlaté (Lín zlatý), modré (Lín modrý) nebo alampické (bílé) variantě.