Péče o jezírko

Hlavní strana >Jezírka >Péče o jezírko
Zazimování jezírka

Jezírko začněte připravovat na zimu v říjnu nebo v listopadu.

  1. Vysajte vysavačem kal ze dna vašeho jezírka, aby nedocházelo k nadměrných hnilobným procesům. Při rozkladu nečistot dochází k uvolňování metanu a dalších látek, které z vody vytěsňují kyslík a může dojít k otravě ryb v jezírku.
  2. Podle návodu nadávkujte přímo do jezírka nitrifikační bakterie. Pomáhají mineralizovat zbytkové kaly a rozkládají spadané listí.
  3. Odstavte a kompletně vyčistěte filtraci.
  4. Čerpadlo rozeberte, vyčistěte a znovu sestavte. Znovu sestavené čerpadlo vraťte do vyčištěné čerpadlové šachty, která je zalitá vodou. Čerpadlo pod vodou nerezne!
  5. Rozeberte a zkontrolujte všechny UVC zářiče. Na zimu je uložte do nezamrzajících prostor. I malá vlhkost v kombinaci s mrazem způsobí popraskání trubic.
  6. Ostříhejte vodní rostliny. Rostliny zakraťte pod úroveň hladiny, abyste omezili tlení listů.

 Po Těchto 6ti krocích máte jezírko připravené na zimu. Pokud si nepřejete, aby jezírko v zimě zamrzlo, instalujte navíc ještě topítko.

Jezírko Vám můžeme přijet zazimovat. Stačí zavolat, nebo napsat.

+420 608 316 311
info@ryby-jezirka.cz

více
Startování jezírka

Startováním jezírka začíná péče o Váš nový zahradní prvek. Jezírko se startováním "oživuje", probouzí a chystá se na 1. nebo další sezónu. Níže popsaný postup provádíme každé jaro.

více
Péče o jezírko v průběhu roku

Aby jezírko prosperovalo a i na pohled hezky vypadalo, je potřeba mu v pravidelných intervelech věnovat péči. Následující instrukce jsou možná pro někoho příliš podrobné, ale jsou sepsány na základě zkušeností od zákazníků. Pokud se i tak potřebujete na něco zeptat, nebo si ověřit, neváhejte nám zavolat a poradit se.

více
Filtrace

Kvalitní filtrace je základ pěkného a hlavně funkčního jezírka. Investujte do kvality a nebojte se s námi poradit.

Výkon čerpadla a filtru ve správně udělaném jezírku by měl mít výkon zhruba 1/2 objemu jezírka za hodinu. Doporučujeme UV lampu. Pro správný výběr se nejlépe poraďte s námi. My pracujeme s výrobky firem Fiap, Heissner a Oaza, se kterými máme dobré zkušenosti.

více
Péče o jezírko v zimě

Jezírko zimě vyžaduje minimální péči. Vše potřebné pro bezproblémové přezimování je potřeba udělat už na podzim. V zimě pouze kontrolujte zda jsou provedená opatření funkční, abyste se vyhnuli na jaře nepříjemným překvapením.

Minimální hloubka jezírka pro zimování je 80cm při ploše alespoň 1m² u dna (samozřejmě podle velikosti a množství chovaných ryb). Ryby by měly mít zajištěnou výměnu vzduchu tzv. okénko (prohlubeň). Nedoporučujeme vysekávání díry do ledu. Rušíte tím rybám zimní klid. Ryby se vylekají a začnou zmateně plavat místo toho, aby v klidu přečkávaly zimu. Spotřebovávají si cennou energii, která jim na jaře může chybět.

Raději použijte různé druhy rozmrazovačů pro jezírka - jako jsou různé plováky, topítka, aerátory.

Nejlépe Vám poslouží titanové topítko, které můžeme dodat i s termostatem!

Mechanismus topítka v jezírku Detail topítka

 

Plováky nejsou nejšťastnější řešení. Jsou vyrobeny z polystyrenu a ten vám brzy z hladiny odfoukne vítr.

Aerátory, které tlačí vzduch do vody a promíchávají vodu od dna, také nejsou nejlepším řešením, ačkoli ho někteří autoři v publikacích o jezírkách doporučují.Při tomto způsobu rozmrazování sice dochází k vytlačování škodlivých plynů od dna jezírka ven, ale také se ochlazuje voda, která by mohla klesnout pod 1°C, což by mělo tragické následky.

více