Hlavní strana >Jezírka >Stavba jezírka>Než začnete stavět jezírko
Než začnete stavět jezírko

Než začnete stavět jezírko

Zahradní jezírko je krásný architektonický prvek. Stále můžeme říci, že je svým způsobem neobvyklý a v každé zahradě vytváří jedinečnou atmosféru. Přináší svému majiteli radost v podobě živého biotopu, kolem kterého se pořád něco děje a které se s každým ročním obdobím mění.

Pokud uvažujete o výstavbě jezírka na zahradě, je třeba si uvědomit, že ačkoliv vypadá přirozeně, stále se jedná o umělou stavbu, která pouze simuluje přírodní prostředí. S tím je potřeba dopředu počítat. Investice a péče o jezírko není jednorázovou záležitostí. Dopředu musíte počítat s investicemi do elektrické energie a bakteriálních kultur, které mohou dosáhnout několika set korun ročně. Jen tak Vám bude jezírko dělat mnoho let radost a budete se z něj těšit.

Před samotnou výstavbou jezírka je třeba zvážit mnoho důležitých věcí. Předně k jakému účelu Vám má sloužit. Chcete v něm mít pouze rostliny nebo i ryby, budete se v něm chtít koupat, nebo bude jen okrasné pro potěšení?

V případě pěstování rostlin Vám může stěnu jezírka tvořit plastový výlisek libovolné velikosti. Pokud se ale rozhodnete pro chov ryb, je nutné důkladně zvážit, jaké druhy ryb budete chtít v jezírku chovat. Od toho se odvozuje velikost jezírka, jeho hloubka, druh filtrace, atd. S tím vším Vám můžeme poradit a připravit kvalitní projekt, na jehož konci bude jezírko podle Vašich představ.

Dalším důležitým faktorem je poloha. Ideální je polostín, kde slunce svítí v průběhu dne 6 hodin. Tato doba je ideální pro růst Vašich rostlin. Vyvarujte se realizovat jezírko přímo pod stromy. Kořeny by vám mohly časem protrhnout jezírko a nadměrný opad listí, dodává živiny řasám, které žádný chovatel v jezírku nechce. Nestavte ho ani ve směru převládající větrů nebo ve zcela otevřené krajině.

Máte doma kočku nebo psa?

Mnoho majitelů zahradních jezírek, kteří chovají kočku nebo psa zjišťují, že se jim záhadně ztrácejí okrasné rybičky, nebo nacházejí své ryby někde uprostřed zahrady. Ač tomu každý nebude věřit mají to na svědomí vaši mazlíčkové. V kočce a psovi lovce nikdy nezapřete, a proto často můžeme vidět jak vysedávají u jezírek a s velkým zájmem pozorují život pod hladinou. Mají takovou trpělivost, že čekají až rybka připlave až k nim, a pak už stačí chvilka a je na břehu.

V tomto případě je nutné zamezit přístupu domácích zvířat k vodě. Druhou možností je naplánovat jezírko tak, aby výškový rozdíl hladiny jezírka a okraje břehu byl minimálně 25 cm. Pak by už Váš miláček neměl dosáhnout do vody.

Jestliže jste toto vše zvážili, můžete se pustit do stavby.